Okna do mieszkań i domów


Oferujemy profile PCV dostosowane do Państwa szerokich potrzeb. Posiadamy zarówno okna o podstawowych parametrach w rozsądnej cenie jak i o wyszukanych parametrach i dodatkach. Oferujemy produkty: Veka, Salamander oraz Dobroplast. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszej firmy.

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, należy się liczyć z koniecznością wykonania kapitalnego remontu i wymiany stolarki okiennej. O ile stworzenie nowej aranżacji to dla wielu osób spełnienie marzeń, o tyle zakup okien stwarza często spory problem. Jakie okna sprawdzą się w bloku? I dlaczego warto postawić tu na jakość, a nie jedynie na cenę?


Przywykło się sądzić, że zakup stolarki okiennej do domów jednorodzinnych i mieszkań w blokach to dwie kompletnie różne kwestie. Wszak w przypadku tych pierwszych kupujemy na lata i dla siebie, zaś w przypadku budownictwa wielomieszkaniowego – tylko na jakiś czas, a do tego głównie dla zarządcy lub spółdzielni. – Nic bardziej błędnego! Poszukując dobrych okien mieszkańcy obu typów budynków powinni kierować się takimi samymi kryteriami. Tak samo dotkliwie będą bowiem odczuwać mocne i słabe strony produktu.

 

Jak wybrać odpowiednie okno?

Wybór konkretnego rodzaju stolarki powinien być dobrze przemyślany. Na pewno nie warto kierować się tylko ceną, gdyż zakup tanich i gorszej jakości okien nie tylko nie zaspokoi naszych oczekiwań, ale też nie zapewni nam realnych oszczędności i komfortu. A przecież energooszczędność dotyczy w takim samym stopniu mieszkańców bloków, jak domów. Obecnie zdecydowana większość lokali w budynkach wielomieszkaniowych jest już opomiarowana, więc w ostatecznym rozrachunku płacimy za tyle, ile ciepła zużyjemy. W związku z tym, że to właśnie okna są źródłem największych strat ciepła, warto wybrać takie, które ochronią mieszkanie przed niepotrzebnym wychłodzeniem.

 

Ważna wentylacja

Kupując okna do bloku, warto też wybrać stolarkę z rozwiązaniami umożliwiającymi zachowanie prawidłowej wentylacji (np. nawiewnikami). Wybór absolutnie szczelnych okien jest dopuszczany jedynie w lokalach z mechaniczną wentylacją, która w blokach w zasadzie nie występuje. Jeśli o tym zapomnimy i nie zapewnimy dopływu powietrza, okna będą się pocić (na szybie pojawi się rosa), co grozi powstaniem grzyba i źle wpływa na mikroklimat w mieszkaniu i zdrowie mieszkańców. 

 

Tego w bloku nie wolno!

Jedyna różnica w zakupie okien do domów i mieszkań w blokach, na jaką trzeba zwrócić uwagę, polega na tym, na jak wiele możemy sobie pozwolić w kwestii estetyki stolarki. Właściciele domów mogą kupić okna w absolutnie każdym kolorze, o kształcie wynikającym z projektu architektonicznego. Z kolei osoby mieszkające w blokach muszą spełnić w tej kwestii określone kryteria. Nowa stolarka w ich mieszkaniach nie może zaburzać konceptu całego budynku, stąd ramy o innej barwie i kształcie, a przede wszystkim rozmiarze, mogą nie być mile widziane przez zarządców. Warto o tym pamiętać, gdyż zgodnie z prawem zamontowanie niestandardowych okien może wiązać się z utratą refinansowania wymiany stolarki, jakiej udziela część spółdzielni mieszkaniowych, a nawet karami finansowymi.

Kupując okna, warto więc dokładnie poznać ich parametry techniczne, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań. Na jakie zwrócić uwagę? Oto kilka podstawowych:


 

Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła. Powinien on być podany nie dla konkretnego okna, ale dla modelu referencyjnego, co pozwala porównać realną jego wartość. Im niższy, tym lepiej. 

• odporność na obciążenie wiatrem i wodoszczelność. Są to bardzo ważne parametry w budynkach wielokondygnacyjnych na wyższych piętrach, gdzie oddziaływanie w/w czynników może być większe. Szczególnie warto zwrócić uwagę na parametr wodoszczelności, który świadczy o solidności wykonania okna.

• g, czyli  wyrażony  w  procentach współczynnik przenikania energii słonecznej, szczególnie pożądany zimą, kiedy możemy korzystać z darmowej energii słońca w celu dogrzania naszego domu czy mieszkania.

• Lt – współczynnik przenikania światła, również wyrażany w procentach, nie powinien być niższy niż 70%, świadczy o tym ile procent światła przeniknie do wnętrza domu. Im wyższy, tym lepiej,  gdyż  człowiek  lepiej funkcjonuje przy świetle naturalnym, dodatkowo pozwala zaoszczędzić energię elektryczna zimą, gdyż w domu trochę dłużej jest jasno.

• RW, czyli współczynnik tłumienia hałasu. Im wyższy tym lepiej, zwłaszcza, jeżeli mieszkamy przy ruchliwej ulicy, lotnisku czy kolei. 

okna PCV