Okna PCV
Windoor Kielce


OKNA STANDARDOWE

OKNA STANDARDOWE


OKNA ENERGOOSZCZĘDNE

OKNA ENERGOOSZCZĘDNE


OKNA PASYWNE

OKNA PASYWNE


Ze względu na najniższą cenę, atrakcyjne wzornictwo i nieskomplikowaną konserwację, okna plastikowe są obecnie najczęściej kupowane


 

Wygląd okien plastikowych

Okna z PVC (plastikowe) dostępne są w dużym wyborze kolorów. Nie można ich jednak zmieniać w trakcie użytkowania, ponieważ okien tych się nie maluje. Jeśli więc inwestor zdecyduje się na dany kolor lub wzornictwo, jest na nie "skazany" do końca użytkowania okien.
 

 

Nowe okleiny

Oferta kolorystyczna folii do okleinowania profili każdego roku wzbogaca się o aktualnie modne kolory i coraz nowsze wzory nietypowych gatunków drewna. Najnowszy pomysł producentów okien z PVC to naklejanie folii drewnopodobnej również na boczne  krawędzie  profili  (tam,  gdzie  poprzednio  prześwitywał  kolor  biały  lub  brązowy).  Dzięki temu nawet przy otwartym skrzydle i widocznej bocznej krawędzi, okno wygląda jak drewniane
 

 

Nowe kształty profili

Na rynku pojawiają się nowe profile, z precyzyjnie zaprojektowanymi zaokrągleniami, pochylonymi płaszczyznami czy podcięciami - które mają optycznie "odchudzić" profile o coraz większych rozmiarach, wynikających z coraz wyższych wymagań termoizolacyjnych.
 

 

Izolacyjność termiczna okien z PVC

Wartość współczynnika przenikania ciepła Uf ram okiennych z PVC zależy od liczby komór (im jest  ich  więcej,  tym  cieplejsze  okno)  i  wynosi  zwykle  od  1,3  do  1,6 W/(m2K). Są też specjalne profile do domów pasywnych, z Uf w granicach 0,84-0,88, co sprawia, ze w połączeniu z szybą o Ug = 0,5, współczynnik Uw okna wynosi 0,6. Warto wybierać cieplejsze okna - poprawiają one komfort termiczny i zmniejszają koszty ogrzewania domu.
 

 

Liczba i kształt komór

Dla ciepłochronności okna ważna jest nie tylko liczba komór (o czym wiadomo), ale też ich wielkość i kształt (co już nie dla wszystkich jest oczywiste). W nowoczesnych profilach poszczególne komory nie są już tylko prostokątne. Mają nieregularne kształty, wynikające z obliczeń termicznych i wytrzymałościowych - zwykle opatentowane i zastrzeżone tylko dla danego producenta profili. Wąskie, trójkomorowe profile wyszły już z użycia. Standardowo oferowane są obecnie pięciokomorowe, a dla bardziej wymagających - sześciokomorowe, o szerokości ponad 80 mm. Pojawiły się nawet profile siedmio- i ośmiokomorowe - przeznaczone do energooszczędnego budownictwa pasywnego. A ponieważ komory powinny mieć szerokość co najmniej 5 mm, konieczne było również zwiększenie gabarytów profili - obecnie mają szerokość (głębokość zabudowy) dochodzącą do 120 mm.

 

Wpływ wzmocnień na izolacyjność cieplną okna

Elementem decydującym o trwałości, funkcjonalności i sztywności okien z PVC jest wzmocnienie. Profil wzmocnienia (o grubości co najmniej 1,5 mm dla stali ocynkowanej) jest wygięty w odpowiedni sposób i zamknięty w ramie. Dzięki temu profil jest zabezpieczony przed odkształcaniem się, a całe okno - przed wypaczaniem. Materiał i kształt profili wzmacniających ma duży wpływ na właściwości termoizolacyjne okien. Generalnie, wzmocnienie obniża znacznie izolacyjność okna. "Najzimniejsze", ale z drugiej strony najlepsze pod względem wytrzymałości, są wzmocnienia stalowe.
 

 

Wymiary i kształt okien z PVC

Kształt i wielkość okien wpływa na stopień doświetlenia pomieszczeń. Ma także zasadniczy wpływ na wygląd elewacji i charakter wnętrza. Wymiary poszczególnych okien i ich kształty wynikają z inwencji architekta, potrzeb inwestora oraz możliwości technicznych producenta. Kształt. Oprócz zwykłych, prostokątnych okien, możemy zamówić nietypowe, składające się    z odcinków prostych (trójkątne, trapezowe) lub zakrzywionych (koła, łuki). Ich kształty powstają w wyniku łączenia lub nakładania na siebie trzech prostych figur geometrycznych - prostokąta, trójkąta i koła. Nietypowe okna mogą być otwierane lub nieotwierane (ich funkcją jest wówczas zapewnienie dostępu większej ilości światła do pomieszczeń oraz urozmaicenie wyglądu fasady).

Zalety i wady okien z PCV:


 

Zalety okien z PVC:
- Przystępna cena. Okna z PVC są tańsze od drewnianych i aluminiowych.
- Szczelność. Dobrze zrobione są bardzo szczelne (ochrona przed utratą ciepła)
- Brak problemów z konserwacją. Okna z PVC nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych poza myciem. Są odporne na działanie   czynników atmosferycznych, wilgoci i grzybów.

Wady okien z PVC:
- Duża rozszerzalność termiczna profili w ciemnym kolorze. Ze względu na tę cechę, okna z ciemnego PVC nie są produkowane w bardzo dużych rozmiarach.
- Brak możliwości zmiany koloru. Okien z PVC się nie maluje, więc raz wybrany kolor zostanie na zawsze.
- Właściwości elektrostatyczne. PVC przyciąga kurz; okna wymagają częstszego mycia niż drewniane.

okna PVC

Windoor
ul. Starodomaszowska 11
25-315 Kielce

pon. - pt.
10:00 - 18:00
sob.
10:00 - 14:00