Okna pasywne


Oferujemy profile PCV dostosowane do Państwa szerokich potrzeb. Posiadamy zarówno okna o podstawowych parametrach w rozsądnej cenie jak i o wyszukanych parametrach i dodatkach. Oferujemy produkty: Veka, Salamander oraz Dobroplast. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszej firmy.

Rosnące ceny energii sprawiają, że coraz częściej staramy się myśleć o oszczędnościach eksploatacyjnych już na etapie wybierania projektu domu


Jednym ze szczególnie newralgicznych pod względem efektywności energetycznej punktów przeciętnego budynku są niewątpliwie okna. Średnio potrafi uciekać przez nie nawet do około 25-30% energii, dlatego warto zdecydować się na rozwiązania energooszczędne.

 

Okna pasywne – co to właściwie znaczy?

Zanim dokonamy wyboru pasywnych okien, warto poznać kryteria, którymi powinniśmy się kierować przy zakupie. Izolacyjność cieplna przegród (czyli między innymi okien) wyrażana jest w budownictwie tzw. współczynnikiem U (w przypadku okien Uw, od angielskiego słowa  window), wyrażanym w jednostkach W/m²K. Odnosi się on do ilości ciepła przenikającej w ciągu godziny przez metr kwadratowy przegrody przy jednym stopniu Celsjusza różnicy temperatur pomiędzy jej wewnętrzną a zewnętrzną stroną. Im współczynnik Uw jest niższy, tym lepsza jest efektywność energetyczna przegrody, czyli mniej ciepła ucieka z budynku. Obecnie szczytowym osiągnięciem w dziedzinie produkcji okien energooszczędnych są tak zwane okna pasywne. O ile za okna energooszczędne możemy uznać takie, w których współczynnik Uw wynosi poniżej 1 W/m²k, to w przypadku okien pasywnych wartości te spadają odpowiednio poniżej 0,8W/m²K i 0,85W/m²k  (dla okien zabudowanych).  

 

Charakterystyka okien pasywnych

Dobrze zaprojektowane okna powinny posiadać dwie cechy. Po pierwsze, powinny być wystarczająco przestronne by wpuszczać maksymalnie dużą ilość światła oraz po drugie, powinny być ciepłe. O ile co do pierwszego kryterium nie powinniśmy mieć żadnych zastrzeżeń czy wątpliwości, o tyle drugie kryterium może wydawać się niejasne.

 

Ciepłe okna czyli jakie?

Otóż, oznacza przede wszystkim jakość izolacyjną okna, czyli ilość ciepła jaką okno jest w stanie zachować wewnątrz mieszkania czy domu. Podniesienie własności termoizolacyjnej okna jest sprawą absolutnie kluczową. Po pierwsze, gwarantuje odpowiednią temperaturę w domu oraz pośrednio wpływa na komfort mieszkania, a po drugie, ma bezpośrednie przełożenie na ilość ogrzewania potrzebną do utrzymania odpowiedniej temperatury wnętrza. Ta druga właściwość okien określanych mianem „ciepłe” przekłada się bezpośrednio na finanse domowników. Cieplejsze okna oznaczają bowiem mniejsze grzanie, zaś to prowadzi do niebagatelnych oszczędności wynikających z mniejszych rachunków. Dodatkowo, należy wspomnieć, iż stosowanie okien o możliwie wysokich właściwościach termoizolacyjnych jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku, więc spełnia również wymagania tzw. sfery „eko”.